среда, 11 июля 2018 г.

                           Під час канікул!!!


ДИКТАНТИ ДЛЯ 4 КЛАСУ


БАТЬКІВСЬКИЙ ПОРІГ
Рідна домівка... У цих словах усі людські сподівання.
Про власну хату співано в багатьох піснях. Тільки в рідних стінах людина почуває себе господарем.
Наші предки, заселяючи нові землі, вибирали мальовничі місця. Ці місця були біля води, з багатими угіддями, зручні для оборони від ворога. Адже там мали постійно жити їхні родини.
У народі говорять, що кожна людина за життя повинна спорудити дім, посадити дерево, виростити дитину.
Сосновий ліс

У сосновому лісі приємно пахне смолою. Сосни стоять вільно - прямі, як колони. Стовбури їх знизу гладенькі, а ближче до верхівки бічні гілки утворюють крону. У сосни хвоя держиться на гілках два роки, а потім опадає. Ці дерева потребують багато світла і не переносять затінку.

                 
Сосна росте в різних кліматичних і ґрунтових умовах — і на пісках, і на родючих ґрунтах, і на болотах. Переносить сосна і суворий клімат Крайньої Півночі.
Сосновий ліс дезінфікує повітря. Сосна випаровує особливі речовини - терпени, які знищують багато мікробів.
Калина
Стоїть при дорозі калина. Хто йде, той милується нею. Гарна вона кожної пори року. Навесні вбирається калина у смарагдове листя з білим мереживом квіток. Духмяні, запашні квіти милують око. Згодом на місці суцвіть з’являться важкі кетяги, зарум’яняться.
А прийде осінь - не мине й калини, прибереже для неї найчарівніші барви. Навіть зима не насмілиться зірвати це чудове намисто. Обережно притрусить його сніжком, і стане воно цілющим.
Так і стоїть калина, гостинно пригощає ягідками пташок і перехожих.
Червона калина
Зустріла вона мене морозної днини на сивому від інею узліссі. Хитнула червонястими кетягами, опущеними вітами.
Замилувався я кров'янистими кульками, відщипнув одну і скуштував. І разом з відчуттям кисло-терпкого смаку я відчув повагу до калини. Пригадав, як у дитинстві оповідав дідусь: коли в зимовому лісі захочеться пити, треба відшукати калиновий кущ — сік ягід так добре вгамовує спрагу.
І ще одна благородна властивіcть калинових ягід. Вони лікують різні недуги, в тому числі — хвороби серця.
Скільки пісень про неї співано! А як гарно співає калинова сопілка в умілих руках!
Прекрасний калиновий кущ і в цвітінні. Глянеш здалеку і бачиш не кущ, а милу дівочу голівку, запнуту білою легенькою хустиною.
Весна йде
Ведмежатко ніяк не могло розібрати, що це таке. А всі в лісі знали, що то весняні струмки. Значить, весна була вже десь близько за горами. І гори ніби почали коливатися. То сніг на них танув і стікав униз потоками..
Потім зашуміло щось угорі в блакитнім небі. Вертали додому гуси з чужих країн. Вони так раділи! Широко-широко розправляли свої крила і ґелґотали.
Як тільки полинули гуси, гори зітхнули радісно. І враз почали витикатися з землі трави. На деревах повизирали пуп'янки.
А потім щось зашаруділозаграло внизу. То дзеленькали дзвіночки по череді.
Найвеселіший місяць - травень
Прислухайтесь до пташиного хору в лісах, парках, садках. На різні голоси славлять весну дрозди, коноплянки, вівчарики, щиглики та інше голосисте царство. А он здалеку озвалася іволга. Десь гучно закувала зозуля. Та найгучніший голос у соловейка. Серед свіжого листя кущів затаївся цей невтомний співак, і чути його чистий голос далеко-далеко.
Навіть он в озері завзято змагаються в своїх співах жаби. Буйно піднімаються хліба, трави, а над ними, мов чорні стріли, шугають ластівки. Здається, вони ніколи й не відпочивають.
Насувається здалеку темна хмара. Загуркотів перший, весняний, травневий грім. Мабуть, дощ буде!
ОСІНЬ 
Від краю до краю затягнули небо густі сірі хмари. З них сіє дрібний дощ. Від холоду жовтіють трави, в’януть квіти.  Я милуюся барвами осені. Ось берізки розпустили свої золотаві косиці. Великі жовті брилі одягли ясени, в’язи. Серед зеленої хвої сосни яскравим вогнищем палає дика груша.  Тремтять холодними вогниками оранжеві листки на осиці.  Листочки летять у повітрі і тихенько лягають на землю. (62 слова) 
ПОЄДИНОК 
У величезному гнізді чути писк лелеченят. Що їм спека? Над ними парасолькою напнулися материнські крила! Перекотить трохи сонце, переступить і лелека. Так рухаються вони кожен по своїй орбіті. Аж коли на гніздо впадуть довжелезні рятівні тіні, можна перепочити лелеці й злітати за кормом для пташенят.  І лелека чекає. Терпнуть ноги. Безсило опускаються крила. А сонце крає материнське серце. Так щодня у спеку сонце і лелека ведуть поєдинок. І любов матері перемагає. (72 слова) 
СОЙКА
Чудовий ліс у вересні! Розфарбувала його осінь різними кольорами.  Тиша. Раптом зовсім близько пролетіла сойка. Сіла на пеньок. У дзьобі вона тримала жолудь. Я тихенько сховався за дерево. Що вона робитиме? А сойка огляділась і давай ховати жолудь під коріння. Та це вона на зиму за-паси робить! Часто сойка їх так і не знаходить. А навесні жолудь проросте. З нього маленький дубок буде. (64 слова)  

Степи

  Степи нашої країни дуже видозмінені. Внаслідок обробітку грунту , сінокосіння , створення лісосмуг дуже змінилися рослинний і грунтовий покрив, тваринний світ. Рослинний покрив значною мірою замінений посівами озимої і ярої пшениці, кукурудзи , соняшнику , проса, розвинуто баштанництво і садівництво, в заплавах – овочівництво. 
Фауна степів немає нічого спільного з фауною лісової зони , проте лисицю, вовка барсука можна зустріти всюди. Серед гризунів найпоширеніші ховрахи. Часто зустрічаються полівка, хом'як, тушканчик, степовий тхір. 
З птахів характерні жайворонок, дрохва, степовий орел, перепел, степовий лунь. 
У степах основну господарську цінність являють орні землі, сінокоси і водні ресурси. 



Комментариев нет:

Отправить комментарий